Dziś obiecany, kolejny eksperyment edukacyjny z serii JAK TO MOŻLIWE?. Tym razem dzieci dowiedzą się jak zanurzona w wodzie kartka papieru może pozostać sucha. Jak zawsze potrzebujemy kilku składników.

  • słoik
  • przezroczysta miska
  • papier/bibuła
  • taśma klejąca dwustronna
  • piłeczka pingpongowa
Nalewamy wody do miski. Na dnie słoika taśmą samoprzylepną umieszczamy bibułę. Na powierzchni wody kładziemy piłeczkę. Następnie przykrywamy ją słoikiem i kierujemy słoik pionowo w dół. Co się dzieje? Piłeczka nie unosi się do góry wraz z wodą. Gdy cały słoik zanurzymy w wodzie wyciągamy go pionowo do góry. Pokazujemy dziecku papier. JEST SUCHY! Mimo, że cały słoik zanurzył się w wodzie papier się nie namoczył. Jak to możliwe? Tak działa powietrze. Uwięziliśmy je w słoiku przez co woda nie miała tam już dostępu. 
Powietrze jest silniejsze od wody. A teraz powtórzmy ten eksperyment, ale w momencie zanurzania słoika obróćmy go trochę, aby wydobyły się z niego pęcherzyki powietrza a piłeczka się uniosła. Teraz woda „przegania powietrze”. Po wyciągnięciu słoika dzieci dotykają bibuły i stwierdzają z wielkim entuzjazmem, że papier jest mokry.
Tak oto kolejny raz, bardzo prostym, domowym sposobem wzbudziliśmy w dziecku zachwyt nad nauką. ;)
-SQ