Czas wakacji to dobry moment na to aby dziecko rozwinęło w sobie „żyłkę odkrywcy.” Podczas wypoczynku na łące, w lesie, a nawet w domu dzieci mogą znaleźć świetne pomysły na ciekawą zabawę.

Jak zatem połączyć dobrą zabawę, wakacyjną przygodę i fascynującą naukę? Dzisiaj coś dla dzieci, które spędzają „Lato w mieście.”

Eksperyment KRAINA ALADYNA pozwoli dzieciom przenieść się wyobraźnią do przepięknego świata egzotycznej Arabii, gdzie na dość obszernych terenach pustynnych często występują RUCHOME PIASKI.

Do przeprowadzenia zabawy potrzebujemy kilku składników:

  • 450g mąki kukurydzianej
  • duża miska
  • woda
  • zabawka
  • gazeta pod miskę
Poinformuj dziecko, ze pokażesz mu jak wielkie niebezpieczeństwa czekały Aladyna na pustyni. Do miski wsyp ok. 1/4 przygotowanej mąki. Dodaj (powoli) ok. pół kubka wody. Mieszaj. Następnie nie przerywając mieszania dodawaj na zmianę mąkę i wodę aż nie powstanie gęsta konsystencja. Poproś dziecko aby spróbowało złapać ciecz i pociągnąć ją ku górze. Czy to jest łatwe? To RUCHOME PIASKI! Tak się czuje człowiek, który w nie wpada. Poproś dziecko aby wrzuciło do miski swoją zabawkę (może to być figurka Aladyna jeśli jest w domu) i potem spróbowało ją wyciągnąć… Czyżby Ruchomy Piasek nie chciał na to pozwolić? Zwróć dziecku uwagę na to, że im bardziej próbuje wydostać zabawkę, tym jest to trudniejsze, bo substancja przy ruchach zmienia się. Raz jest płynna a raz zamienia się w ciało stałe. Przez to więzi to co w nią wpadło. A teraz (jakimś cudem) sam/a uwolnij zabawkę dziecka – musisz mu ją oddać w bezpiecznym stanie. ;)  
To tyle jeśli chodzi o ten eksperyment. Dzisiaj twoje dziecko nauczyło się w bardzo ciekawy sposób jednego z wielu praw fizyki. Następny eksperyment już wkrótce, a tym czasem dodaję jeszcze do ściągnięcia kolorowankę z Aladynem.
Pozdrawiam
- SQ
***
Wyjaśnienie dla dorosłych: Eksperyment KRAINA ALADYNA opiera się o założenia teorii „Cieczy nienewtonowskiej”.